Przejdź do strony: Poprzednia [12, 3,

Energia elektryczna = elektrownia atomowa.

Autor Wiadomość
radlex5

436

2008-04-05 11:28:37

Nie bardzo rozumiem dlaczego rządzący nie zdecydują się na poważny krok ku lepszemu, mianowicie chodzi o wybudowanie elektrowni atomowej.
Rozwiązałoby to problem wciąż drożejącej energii elektrycznej, a koszty jej wyprodukowania byłyby tańsze.
Oczywiście istnieje ryzyko, że będzie wielkie "bum", ale przecież my i tak jesteśmy otoczeni takimi bombkami z każdej strony: Niemcy, Czechy, Słowacja, Litwa, Ukraina posiadają elektrownie atomowe, które praktycznie są umiejscowione przy granicy z naszym krajem, chciał nie chciał, jak coś pójdzie nie tak, będziemy znów pili jod.

 
tightrope
tata

2,188

2008-04-05 13:35:13

ale przecież nawet wczoraj była informacja, ze rząd podejmie taką decyzję jeszcze w tym roku by w ciągu 10-15 lat w Polsce była pierwsza elektrownia atomowa…
co do ryzyka - to nie ta technologia - bardziej trzeba bać się składowania odpadów, choć jesteśmy zaprawieni w boju, patrząc na ochronę tzw mogilników  ;)

co by tu napisać?
 
Bromar Mężczyzna

1,796

2010-04-02 20:42:55

Niedawno byłem w UG Giżycko i tam na tablicy przeczytałem informację, że tak naprawdę po sąsiedzku będziemy mieli elektrownię atomową. Niby nic wielkiego, ale do Kaliningradu mamy dwa rzuty beretem. Szkoda, że wszelkie lokalne media to przemilczały (bynajmniej ja tego nie zauważyłem) i nie poinformowały "ciemnego ludu"...

"Children must be taught how to think, not what to think" - Margaret Mead
 
maniek2403 Mężczyzna
Ja kocham te mazury!

794

2010-04-02 21:18:01

Będziemy mieli elektrownię atomową już w 2020 roku.. Najprawdopodobniej w Żarnowcu...

Aliud clausum in pectore, aliud in lingua promptum habent.
 
TABLICOMAN_NGI
Użytkownik usunięty

2010-04-02 21:36:41

radlex5:

Oczywiście istnieje ryzyko, że będzie wielkie "bum",

Jakby się dobrze zagłębić w temat to się okazuje, że takiego ryzyka praktycznie nie ma w cywilnych reaktorach, jednak mentalność ludzi ciężko zmienić po wydarzeniu z roku 86.

 
jajcek2006
Użytkownik usunięty

2010-04-02 22:02:30

TABLICOMAN_NGI:

radlex5:

Oczywiście istnieje ryzyko, że będzie wielkie "bum",

Jakby się dobrze zagłębić w temat to się okazuje, że takiego ryzyka praktycznie nie ma w cywilnych reaktorach, jednak mentalność ludzi ciężko zmienić po wydarzeniu z roku 86.

Ale rachunki za energię zrobią swoje.Jednak wg. mnie istnieje realne niebezpieczeństwo ,iż rynek energii elektrycznej z atomu u nas przejmą Francuzi.

 
Bromar Mężczyzna

1,796

2010-04-02 22:12:42

maniek2403:

Będziemy mieli elektrownię atomową już w 2020 roku.. Najprawdopodobniej w Żarnowcu…

Będzie albo i nie - Kupili działkę, na której miała być elektrownia atomowa

"Children must be taught how to think, not what to think" - Margaret Mead
 
milka Moderator Kobieta
Nullus anxietas.

5,597

2010-04-02 22:33:16

Link nie działa.

Podstawową umiejętnością, jaką powinien posiąść każdy człowiek, jest wdupiemanie, które polega na odróżnianiu rzeczy ważnych i takich, na które ma się wpływ, od badziewia, czyli cudzych fanaberii, fochów, żądań i oczekiwań pod hasłem "bo wszyscy tak robią"
 
maniek2403 Mężczyzna
Ja kocham te mazury!

794

2010-04-02 23:14:36

Powiem tak.. Reaktor w Czarnobylu był reaktorem stworzonym do celów militarnych.. A wybuchł przez nieostrożność ludzi. A w reaktorach atomowych, służących do celów cywilnych nie ma plutonu na tyle wzbogaconego żeby wywołać "bum". Więc niech budują tę elektrownię, nie bacząc na protesty ekologów, gdyż oni nie mają racji w tym że promieniowanie jest emitowane do atmosfery. Z kominów elektrowni jądrowych leci sama para wodna, która jest czysta i wolna od promieniowania. A co do Żarnowca, to i na tym terenie, który jest w posiadaniu Pomorskiej Specjalnej Strefy Gospodarczej (czy jakoś tak) można już zbudować elektrownię. Oto moje zdanie… :)

Aliud clausum in pectore, aliud in lingua promptum habent.
 
Nobody Mężczyzna
wojciechg

547

2010-04-02 23:27:15

Bromar:

maniek2403:

Będziemy mieli elektrownię atomową już w 2020 roku.. Najprawdopodobniej w Żarnowcu…

Będzie albo i nie - Kupili działkę, na której miała być elektrownia atomowa

milka napisała::

Link nie działa.

Tutaj powyżej już działa :)

last.fm || deviantart ||
KoЯn || Massive Attack || Coma || Elbow || Metallica || Slipknot || Opeth || SoaD|| Coldplay || Buckethead || Dżem
 
jajcek2006
Użytkownik usunięty

2010-04-03 15:37:15

maniek2403:

Powiem tak.. Reaktor w Czarnobylu był reaktorem stworzonym do celów militarnych.. A wybuchł przez nieostrożność ludzi. A w reaktorach atomowych, służących do celów cywilnych nie ma plutonu na tyle wzbogaconego żeby wywołać "bum". Więc niech budują tę elektrownię, nie bacząc na protesty ekologów, gdyż oni nie mają racji w tym że promieniowanie jest emitowane do atmosfery. Z kominów elektrowni jądrowych leci sama para wodna, która jest czysta i wolna od promieniowania. A co do Żarnowca, to i na tym terenie, który jest w posiadaniu Pomorskiej Specjalnej Strefy Gospodarczej (czy jakoś tak) można już zbudować elektrownię. Oto moje zdanie… :)

Dopowiem trochę techniki, jeśli chodzi o typy reaktorów. Ten w Czarnobylu potrzebował czynnika regulującego (np.pręty grafitowe) ograniczającego moc reakcji łańcuchowej.Czyli niekontrolowany (np: awaria) doprowadzał się do stanu krytycznego grożącego poważnymi następstwami. Obecnie budowane reaktory są regulowane na wzrost mocy tzn: w sytuacji awaryjnej gdy np: zanika możliwość regulacji mocy reaktor samoczynnie doprowadza się do zdławienia reakcji łańcuchowej.

 
szeląg

674

2010-04-03 15:44:40

jajcek2006:

[ Obecnie budowane reaktory są regulowane na wzrost mocy tzn: w sytuacji awaryjnej gdy np: zanika możliwość regulacji mocy reaktor samoczynnie doprowadza się do zdławienia reakcji łańcuchowej.

Samoczynnie, to znaczy jak?

 
maniek2403 Mężczyzna
Ja kocham te mazury!

794

2010-04-03 19:49:52

To chyba wyłączenie reaktora jest drogi szelągu.. Tak mi się zdaje..

Aliud clausum in pectore, aliud in lingua promptum habent.
 
KLON Kobieta
hardcore crust

1,936

2010-04-03 23:17:14

TABLICOMAN_NGI:

radlex5:

Oczywiście istnieje ryzyko, że będzie wielkie "bum",

Jakby się dobrze zagłębić w temat to się okazuje, że takiego ryzyka praktycznie nie ma w cywilnych reaktorach, jednak mentalność ludzi ciężko zmienić po wydarzeniu z roku 86.

Nie wiem skąd u Ciebie taki naiwny optymizm.
Z nowości proponuje poczytać np. jak (min. Polacy) budują elektrownie atomową w Finlandii
Artykuł w Polityce

Nie lubię melisy. Uspokaja mnie wkurzanie innych.
 
maniek2403 Mężczyzna
Ja kocham te mazury!

794

2011-03-17 16:42:08

[Oryginał: 2010-04-04 15:16:25]
Wiesz z Finlandią to nas sporo łączy w dziedzinie energetyki jądrowej chociażby :) To Finlandii za "grosze" sprzedaliśmy reaktor atomowy, który miał być zamontowany w Elektrowni Jądrowej w Żarnowcu, co ciekawe- sprawuje się on bezawaryjnie u Finów do dziś… I z tego miejsca chcę powiedzieć że nie wszystko co radzieckie jest złe… :) Wiem, oberwie mi się i zapewne będę wyzwany od jakichś komuchów czy coś, ale to nie o to chodzi.. np. reaktory atomowe mieli naprawdę dobre i większość z nich sprawuje się w miarę bezawaryjnie do dzisiejszego dnia. No są te wyjątki, jak chociażby ten nieszczęsny Czarnobyl i wyludnione miasto Prypeć, ale jednak Rosjanie znają się na rzeczy. A katastrofy atomowe zdarzały się nawet w Stanach Zjednoczonych w Three Miles Island gdzie w 1979 roku stopił się reaktor. A jeżeli chodzi o zagrożenie atomem to warto przytoczyć historię z Brazylii z 1987 roku gdzie przez ludzką ciekawość (i głupotę też) napromieniowanych zostało kilka osób w tym 6-cio letnie dziecko. W tym incydencie przekazywania z rąk do rąk promieniotwórczego materiału śmierć poniosły 4 osoby a 22 zostały poważnie napromieniowane… W Tammiku w Estonii w 1994 roku też był incydent z materiałem radioaktywnym. Czyli wniosek jest taki że napromieniować się możemy nawet w lesie na spacerze… Wystarczy nasza wrodzona ciekawość, bo taki materiał, który świeci promieniowaniem Czerenkowa jest bardzo atrakcyjny… Pamiętajcie, nie dotykajcie niczego co świeci się błękitną poświatą i jest ładnie hermetycznie zapakowane z malutką szybką z boku… Czy to w Polsce, czy w odległej Mongolii czy w Paragwaju.. To może być niewidzialna śmierć.. Tyle z wykładu :)
[Dodano: 2010-04-04 15:18:27]
http://pl.wikipedia.org/wiki/Promieniowanie_Czerenkowa Dla tych, których zainteresuje temat Czerenkowa, noblisty z 1958 roku :)
[Dodano: 2011-03-17 16:42:08]
Co myślicie o obecnej sytuacji w Japonii? I jakie jest wasze zdanie na temat budowy elektrowni atomowej w Polsce?

Aliud clausum in pectore, aliud in lingua promptum habent.

Przejdź do strony: Poprzednia [12, 3,