Przejdź do strony: , 1 [23,

Energia elektryczna = elektrownia atomowa.

Autor Wiadomość
siwienty14 Mężczyzna

414

2011-03-17 18:42:56

Elektrownia atomowa jest pewną alternatywą dla elektrowni węglowych szczególnie, iż w Polsce nie mamy do czynienia ze zjawiskami takimi jak silne trzęsienia ziemii itp. Jednak najrozsądniejszą decyzją byłaby budowa elektrowni wiatrowych w 100% bezpiecznych.

 
ja_sio

106

2011-03-17 19:28:58

siwienty14:

Jednak najrozsądniejszą decyzją byłaby budowa elektrowni wiatrowych w 100% bezpiecznych.

czyżby?
na Zachodzie odchodzi się od elektrowni wiatrowych (nie tylko ze względu na szkodliwość np. infradźwięki), ale przede wszystkim ze względu na ich małą opłacalność lub wręcz nieopłacalność.

 
vooda Wyróżniony

10,407

2011-03-17 19:38:43

maniek2403:

Co myślicie o obecnej sytuacji w Japonii? I jakie jest wasze zdanie na temat budowy elektrowni atomowej w Polsce?

W Japonii… dramat. Ale w tak aktywnej strefie sejsmicznej powinno się przy budowie tego typu obiektów wykazywać bardzo daleko idącą ostrożność.
Polską to się na razie nie mamy co martwić, ale za kilka lat około stu kilometrów na północ od Giżycka, w rosyjskim Sowietsku (Tylża), stanie elektrownia atomowa. Może to być dla nas szansa na tańszą energię (jeśli rządy RP i Rosji się dogadają), ale też i potencjalne zagrożenie w razie awarii.

Nigdy nie jest się samotnym, mając gumową kaczuszkę.
(Douglas Adams)
 
milka Moderator Kobieta
Nullus anxietas.

5,597

2011-03-18 08:59:34

Teoretycznie do 2020 roku w Polsce też ma powstać elektrownia atomowa (tzn. w 2020 ma już 'robić' prąd). Czy to bezpieczne? Niby w rejonie sejsmicznym nie mieszkamy, ale mając na uwadze polskie partactwo (wybaczcie, ale chyba inaczej tego nazwać nie można) będzie to wielce niepewna budowa.
Kwestia czy uda się ostatecznie przepchnąć projekt o energii atomowej? Czas powoli mija, termin się zbliża… Wątpliwe.
Ale z drugiej strony, to i dobrze. Zbyt szybko, zbyt lekceważąco projekt jest przygotowywany. Pamiętając, że prezes Państwowej Agencji Atomistyki prof. Waligórski po zgłoszeniu uwag i niepewności do projektu, został odwołany ze stanowiska, należałoby się 'modlić', żeby nie zdążyli.
Inną ciekawostką jest to, że Ministerstwo Gospodarki przeznaczyło 22 mln PLN (do końca 2012 roku) na kampanię informacyjną o energetyce jądrowej, której tematyka obejmuje m.in.: "wykreowanie wizerunku energetyki jądrowej jako nowoczesnego i bezpiecznego źródła pozyskiwania energii". Przekonywać nas będą poprzez idea placement w serialach, billboardy i kampanie eventowe.
Aż chciałoby się rzecz: gdzie się człowiek śpieszy...

Podstawową umiejętnością, jaką powinien posiąść każdy człowiek, jest wdupiemanie, które polega na odróżnianiu rzeczy ważnych i takich, na które ma się wpływ, od badziewia, czyli cudzych fanaberii, fochów, żądań i oczekiwań pod hasłem "bo wszyscy tak robią"
 
venedon

422

2011-03-18 09:37:29

Z powyższych majli wynika, że nasze partactwo można mierzyć, np. spartolenie drzew na ulicy Wodociągowej wyniosło 10 w dziewięciostopniowej skali Richtera…
Ciekawe jaką siłę potrzeba do załatwienia polskiej elektrowni atomowej? Słyszałem, że jakieś 55 000 000 000 złotych.

mazury outdoor project
 
maniek2403 Mężczyzna
Ja kocham te mazury!

794

2011-03-18 10:16:49

Najlepiej budowę takiej elektrowni powierzyć naszym zachodnim przyjaciołom - Francuzom.. Oni ogarniają te elektrownie więc i u nas by zrobili porządną siłownię jądrową.

Aliud clausum in pectore, aliud in lingua promptum habent.
 
WASYL Mężczyzna

291

2011-03-18 10:34:47

Ja to bym chcial taka elektrownie nad Niegocinem!
Ciepla woda prosto z reaktora przez caly rok…
Egzotyczne rybki w jeziorze…
:-)

 
venedon

422

2011-03-18 10:38:33

WASYL:

Ja to bym chcial taka elektrownie nad Niegocinem! :-)

A Latem dzięki nadwyżkom energii moglibyśmy zamrozić Niegocin i zorganizować mistrzostwa w klasie Monotyp  ;)

mazury outdoor project
 
milka Moderator Kobieta
Nullus anxietas.

5,597

2011-03-18 10:42:03

venedon:

Z powyższych majli wynika, że nasze partactwo można mierzyć, np. spartolenie drzew na ulicy Wodociągowej wyniosło 10 w dziewięciostopniowej skali Richtera…
Ciekawe jaką siłę potrzeba do załatwienia polskiej elektrowni atomowej? Słyszałem, że jakieś 55 000 000 000 złotych.

To kolejna ciekawostka.
Polski rząd zakłada, że koszty budowy mają wynieść ok. 3-3,3 mld Euro (nie złotych). Ale to nijak się ma do szacunków światowych rynków, które podają koszty rzędu 4,3 mld (znowu) Euro. Podczas gdy wiodąca agencja ratingowa podaje koszty rzędu 5,4 mld (a jakże…) Euro.
Co będzie jeśli dojdzie do budowy z przewidzianym budżetem 3,3 mld Euro, a rzeczywiste koszty wyniosą 5,4 mld?

Podstawową umiejętnością, jaką powinien posiąść każdy człowiek, jest wdupiemanie, które polega na odróżnianiu rzeczy ważnych i takich, na które ma się wpływ, od badziewia, czyli cudzych fanaberii, fochów, żądań i oczekiwań pod hasłem "bo wszyscy tak robią"
 
miki Wyróżniony

1,171

2011-03-18 10:50:15

siwienty14:

Jednak najrozsądniejszą decyzją byłaby budowa elektrowni wiatrowych w 100% bezpiecznych.

Chyba nie mówisz o bezpieczeństwie energetycznym. Co będzie, jeżeli przestanie wiać? Farmy wiatrowe są "fajnym" źródłem energii, gdy ich produkcja stanowi odsetek produkcji ogólnej. Nie można uzależniać gospodarki energetycznej od wiatru.

 
milka Moderator Kobieta
Nullus anxietas.

5,597

2011-03-18 10:56:22

A co do energii wiatrowej. W ciągu ostatnich miesięcy pod Bartoszycami stanęło ponad 20 wiatraków. Niektóre jeszcze w budowie, ale większość już jest.
Zobaczymy jak to się będzie sprawdzało i jak szybko ludzie mieszkający najbliżej podniosą sprzeciw. Chociaż na sprzeciw to chyba już za późno.

Podstawową umiejętnością, jaką powinien posiąść każdy człowiek, jest wdupiemanie, które polega na odróżnianiu rzeczy ważnych i takich, na które ma się wpływ, od badziewia, czyli cudzych fanaberii, fochów, żądań i oczekiwań pod hasłem "bo wszyscy tak robią"
 
vooda Wyróżniony

10,407

2011-03-18 11:14:54

No wiesz, mozna się jeszcze skutecznie sprzeciwić za pomocą laseczki dynamitu :crazy:

Nigdy nie jest się samotnym, mając gumową kaczuszkę.
(Douglas Adams)
 
milka Moderator Kobieta
Nullus anxietas.

5,597

2011-03-18 11:16:21

Ale to by trzeba było się troszku znać na wysadzaniu. Bo jakby ten kolos spadał w kierunku chałupy własnej, to po ptokach :crazy:
Ale od czego jest internet? :mad2:

Podstawową umiejętnością, jaką powinien posiąść każdy człowiek, jest wdupiemanie, które polega na odróżnianiu rzeczy ważnych i takich, na które ma się wpływ, od badziewia, czyli cudzych fanaberii, fochów, żądań i oczekiwań pod hasłem "bo wszyscy tak robią"
 
jajcek2006
Użytkownik usunięty

2011-03-18 12:30:18

Wg. mnie to elektrownie szczytowo-pompowe są najbardziej ekologiczne, tylko jest jeden szkopuł - nie produkują energii. Elektrownie wiatrowe mogą być jedynie niewielkim uzupełnieniem systemu energetycznego może max. 10-12% całości zapotrzebowania i to na obszarach z regularnym zapasem wiatrów.

 
xTommy Mężczyzna

101

2011-03-18 12:52:38

Źródła geotermalne, które zajmują około 80% powierzchni pod naszym krajem, na średniej głębokości 10km, a ich temperatura dochodzi do 130 stopni.
Ktoś mądry zauważył, że inwestycja w tego typu rozwiązania jest opłacalna dla jakichś 40% obszaru naszego kraju.
Mniej ciepłowni, mniej zużywanego węgla, więcej dla elektrowni węglowych.

Przejdź do strony: , 1 [23,