Przejdź do strony: Poprzednia [12, 3, 4 ... 8,

Oszczędności państwowe.

Autor Wiadomość
Blade847

2,072

2009-02-23 18:48:17

Oszczędności państwowe.
Witam, w dzisiejszym temacie chciałbym zająć się sprawą ograniczenia liczby posłów, senatorów i nie tylko. Moim zdaniem jest to bardzo ciekawa sprawa ze względu na istotę tego problemu, a zarazem bardzo interesujące podejście polityków do cięć budżetowych.
Rozpoczynając swoją wypowiedź, na temat pomysłów naszych polityków, pozwolę sobie stwierdzić, że jest to po prostu mydlenie oczu oraz próba odciągnięcia od spraw codziennych, znacznie ważniejszych. Nie wiem, skąd biorą się takie pomysły, ale nie mogę zrozumieć dlaczego nasi posłowie zabierają się do tego od pupy strony. Każdy dobrze zorientowany wie, o co dokładnie mi chodzi. Stricte, chodzi mi o strukturę organizacyjną ministerstw oraz liczby zatrudnianych urzędników, a także osób wykonywających umowy zlecenia dla tych jednostek.
Przyglądając się dokładnie analizie obrazującej zmniejszenie liczby posłów o 100 oraz liczby senatorów o 50, oszczędności będą znikome w porównaniu do liczby etatów w ministerstwach. Nie wiem kto wymyśla tak głupie rozwiązania, które jakoby w znaczący sposób poprawią budżet państwa, zaznaczając, że wyrażany jest on w miliardach złotych(obecnie dług skarbu państwa wynosi 470 mld złotych). Nasuwa się więc pytanie, ile tak naprawdę zarabiają posłowie. Kiedyś w rozmowie z posłem z PSL-u stwierdził, że sama dieta poselska troszkę wyżej niż 10 tysięcy złotych(około) oraz przychody z komisji. więc reasumując suma maksymalna zarobków wszystkich posłów(tej 100-setki) wynosi około [3 milionów złotych + 1.5 miliona złotych(senatorzy) + 3mln (wydatki na rzecz delegacji, utrzymanie biur, urzędników oraz inne usługi)= około 8 milionów na miesiąc]. (Zaznaczam sumy fikcyjne!)
Zakładając, że kadencja trawa 4 lata, czyli 48 miesięcy razy 8 mln, daje sumę 384 miliony, pragnę także zauważyć że nie są to sumy prawdziwe ale myślę, że jakiś przykład lepiej obrazuje sytuację. Zadajecie pewnie sobie teraz pytanie dlaczego próbuję wyliczyć i tak nie wiarygodne sumy, ale chciałbym tym samym, podkreślić oraz zwrócić waszą uwagę na pewien fakt. Wyjaśniając, zauważcie jakie wydatki ponosi państwo na utrzymywanie ministerstw, które jedno obsługuje nawet kilka tysięcy pracowników oraz ich gażę, nie będę jednak wyliczał prawdopodobieństwa wydatków państwa ale mógłbym się założyć, ze oscylują w miliardach złotych.
Zdaje także sobie sprawę, na fakt coraz większej biurokracji, ale sprawa ministerstw i ich znacząca rola w państwie pozwala na zupełną dezorganizację administracji oraz brak realizacji zasady taniości, szybkości działania. Piszę, o tym wszystkim dlatego, że politycy wyraźnie chcą mydlić oczy zwykłym szarym obywatelom, zakrywając poważny problem, kwestią ograniczania mandatów. Zastanawiając się dokładnie, czy oby jest to dobry pomysł, moim zdaniem jest to pomysł zupełnie dezorganizujący pracę sejmu, jak też senatu.
Odnosząc się do powyższego tekstu, jaki ma sens spłacania długów osób, którzy stracili pracę w związku z kryzysem gospodarczym.W czasie kiedy pisałem felieton na temat kryzysu, Waldemar Pawlak uważał, że kryzysu nie ma. Nie mam pojęcia co Premier chcę zyskać ale według mnie na PO nadciągają czarne chmury, nie wspominając o panie Napieralskim i Olejniczaku którzy zamiast pomagać, stwierdzają że rząd nic z tym nie robi. Zastanawiam się i nie rozumiem po co te cięcia, jak i tak PO zaoszczędzone pieniądze odda dłużnikom, a PSL resztę przeznaczy w formie darowizny dla kredytobiorców. Może mnie trochę ponosi, ale nie mogę zrozumieć, że ludzie rządzący naszym krajem, ewidentnie grają populizmem na saklę krajową.
Jestem ciekaw, czy ktoś podczas czytania, doszedł do wniosku, że może to być po prostu podpucha do wprowadzenia zmian w konstytucji, które platforma zapowiada od początku swojego rządzenia. Fakt jest dla mnie o tyle zastanawiający że nasz kochany premier, chciałby wprowadzić w naszej konstytucji kilka sprzyjających dla siebie zmian, ale myślę że jest to temat na felieton w przyszłości. Tym samym chciałbym zakończyć swoją wypowiedź na temat podstępnych pomysłów polityków i nadzwyczajnej ostatniej zgodności Platformy Obywatelskiej z Prawem i Sprawiedliwością.
Pozdrawiam Tomasz Gołaś.
ZAPRASZAM na mój blog http://tomaszgolas.blog.onet.pl znajdziecie tam więcej informacji i tematów.
Autorem powyższych tekstów(chyba, że napisano inaczej) jest Tomasz Gołaś. Wszelkie kopiowanie, przetwarzanie, czy rozpowszechnianie ich w całości, czy we fragmentach, bez jego zgody i podpisu skutkuje przejściem na drogę prawną.
Internet nie zapewnia bezkarności.
(Dz.U.94 nr 24,poz. 83,Dz.U.94 nr 43)

 
vooda Wyróżniony

10,378

2009-02-23 18:57:54

Blade, musisz kandydować do jakichkolwiek władz! Skoro już niegdyś głosowałem na Wałęsę, to zagłosuję i na Ciebie. A co, niech mam za swoje… :-D

Nigdy nie jest się samotnym, mając gumową kaczuszkę.
(Douglas Adams)
 
Blade847

2,072

2009-02-23 19:00:17

Dziękuję, nie wiem czy było to napisane negatywnie, bądź pozytywnie, ale mam do pana Wałęsy szacunek i podziwiam go za to co zrobił :ok:

 
TABLICOMAN_NGI
Użytkownik usunięty

2009-02-23 19:01:07

No trudno się z tym nie zgodzic, co pisze blade. Co to da, że zmniejsza liczbę (p)osłów, skoro w całym kraju jest za bardzo rozwiniety system biurokratyczny i zwyczajnie marnotrawią się zasoby ludzkie, a tym samym traca podatnicy. Jednakowoz śmiem twierdzić, że żadna ekipa rzadzaca nie dopusci się takiego kroku, coby samemu sobie stołki w sejmie odebrac, to by było nielogiczne...

 
helios91 Mężczyzna
jestę studentę

4,453

2009-02-23 19:04:06

A niech tam, odpowiem (choć komu innemu, niż blade).
Tablicomanie…a czy nie pomyślałeś, że wypadałoby od czegoś NAJPIERW zacząć? Co prawda masz dużo racji w tym, że raczej sami nie pozbawią się stołków, ale można w to wierzyć (jako w następną reformę, bo to, co opisał blade w moim odczuciu też nią jest) albo - jak to, zdaje się, preferujesz - mieć nadzieję :crazy:

Megadeth, Metallica, Kult, Black Sabbath, Acid Drinkers, Iron Maiden, TSA, Slayer, Turbo, Judas Priest, Motörhead, O.S.T.R., Sepultura, Dżem, Kaliber44, Republika, Paktofonika, RHCP, Pearl Jam, KAT, 52Dębiec, Eldo, Deep Purple, ZZ Top, Led Zeppelin, WWO
 
www.kursmazury.com

3,882

2009-02-23 19:05:01

Bo nie przeprowadzono dekomunizacji i przejeto cały system i aparat biurokratyczny po PRL. Tylko tabliczki z nazwami zostaly zmienione.. Do tego doszły jeszcze obecne struktury administracyjne UE i mamy wielki biurokratyczny nowotwór na budżecie państwa.

 
Myfunia :)

805

2009-02-23 19:07:29

www.kursmazury.com:

Bo nie przeprowadzono dekomunizacji i przejeto cały system i aparat biurokratyczny po PRL. Tylko tabliczki z nazwami zostaly zmienione.. Do tego doszły jeszcze obecne struktury administracyjne UE i mamy wielki biurokratyczny nowotwór na budżecie państwa.

Po PRL odziedziczyliśmy ok. 140 tys. armię urzędniczą. Dzisiejsze szacunki mówią o liczbie ok. 500 tys.

...:::: www.naszemazury.eu - o Giżycku i słodko, i gorzko... ::::...
 
helios91 Mężczyzna
jestę studentę

4,453

2009-02-23 19:08:09

Można wiedzieć, ile "zawdzięczamy" SLD?

Megadeth, Metallica, Kult, Black Sabbath, Acid Drinkers, Iron Maiden, TSA, Slayer, Turbo, Judas Priest, Motörhead, O.S.T.R., Sepultura, Dżem, Kaliber44, Republika, Paktofonika, RHCP, Pearl Jam, KAT, 52Dębiec, Eldo, Deep Purple, ZZ Top, Led Zeppelin, WWO
 
www.kursmazury.com

3,882

2009-02-23 19:08:40

Myfunia :):

www.kursmazury.com:

Bo nie przeprowadzono dekomunizacji i przejeto cały system i aparat biurokratyczny po PRL. Tylko tabliczki z nazwami zostaly zmienione.. Do tego doszły jeszcze obecne struktury administracyjne UE i mamy wielki biurokratyczny nowotwór na budżecie państwa.

Po PRL odziedziczyliśmy ok. 140 tys. armię urzędniczą. Dzisiejsze szacunki mówią o liczbie ok. 500 tys.

Bo minelo juz kilkanaście lat od tamtego okresu, a to wystarczający okres na proliferację nowotworu :P Wiadomo, że administracja to największa rodzinna firma w kraju, zaraz po niej jest poczta, radio i telewizja...

 
vooda Wyróżniony

10,378

2009-02-23 19:14:59

Myfunia :):

Po PRL odziedziczyliśmy ok. 140 tys. armię urzędniczą. Dzisiejsze szacunki mówią o liczbie ok. 500 tys.

Mówisz o urzędnikach państwowych, czy w owych 500 tysiacach mieszczą się również urzędnicy samorządowi, bo zakładając, iż w PRL-u praktycznie nie istniało cóś takiego, jak samorząd terytorialny, to taki rozrost móglby być naturalną konsekwencją decentralizacji władzy.

Nigdy nie jest się samotnym, mając gumową kaczuszkę.
(Douglas Adams)
 
helios91 Mężczyzna
jestę studentę

4,453

2009-02-23 19:15:27

www.kursmazury.com:

Myfunia :):

www.kursmazury.com:

Bo nie przeprowadzono dekomunizacji i przejeto cały system i aparat biurokratyczny po PRL. Tylko tabliczki z nazwami zostaly zmienione.. Do tego doszły jeszcze obecne struktury administracyjne UE i mamy wielki biurokratyczny nowotwór na budżecie państwa.

Po PRL odziedziczyliśmy ok. 140 tys. armię urzędniczą. Dzisiejsze szacunki mówią o liczbie ok. 500 tys.

Bo minelo juz kilkanaście lat od tamtego okresu, a to wystarczający okres na proliferację nowotworu :P Wiadomo, że administracja to największa rodzinna firma w kraju, zaraz po niej jest poczta, radio i telewizja…

A PKP?
No właśnie, blade. Miałeś napisać tzw. felieton o PKP. To mnie przynajmniej ciekawi, a w dodatku mam pewność, że dana kwestia będzie zabawnie przedstawiona :P

Megadeth, Metallica, Kult, Black Sabbath, Acid Drinkers, Iron Maiden, TSA, Slayer, Turbo, Judas Priest, Motörhead, O.S.T.R., Sepultura, Dżem, Kaliber44, Republika, Paktofonika, RHCP, Pearl Jam, KAT, 52Dębiec, Eldo, Deep Purple, ZZ Top, Led Zeppelin, WWO
 
Myfunia :)

805

2009-02-23 19:28:21

helios91:

Można wiedzieć, ile "zawdzięczamy" SLD?

W 2002 r. ponad 340 tys., ale mniejsza o liczby.
Najważniejsze, że U nas niemal cały system oparto na francuskim modelu administracji - jeszcze sprzed rewolucji francuskiej - i to jest największe zło.

...:::: www.naszemazury.eu - o Giżycku i słodko, i gorzko... ::::...
 
liberalis Mężczyzna
de Viva

956

2009-02-23 19:32:59

Blade, sam dług wewnętrzny PL wynosi ok 570 mld zł, nie wspominając o zadłużeniu zagranicznym.

 
www.kursmazury.com

3,882

2009-02-23 19:34:09

Myfunia :):

helios91:

Można wiedzieć, ile "zawdzięczamy" SLD?

W 2002 r. ponad 340 tys., ale mniejsza o liczby.
Najważniejsze, że U nas niemal cały system oparto na francuskim modelu administracji - jeszcze sprzed rewolucji francuskiej - i to jest największe zło.

Więc moze warto w tym systemie wprowadzic czas owej rewolucji? Najpierw aparatczyków nieco pogilotynuje, a potem pozjada dzieci...

 
Myfunia :)

805

2009-02-23 19:39:37

[Oryginał: 2009-02-23 19:37:44]

vooda:

Myfunia :):

Po PRL odziedziczyliśmy ok. 140 tys. armię urzędniczą. Dzisiejsze szacunki mówią o liczbie ok. 500 tys.

Mówisz o urzędnikach państwowych, czy w owych 500 tysiacach mieszczą się również urzędnicy samorządowi, bo zakładając, iż w PRL-u praktycznie nie istniało cóś takiego, jak samorząd terytorialny, to taki rozrost móglby być naturalną konsekwencją decentralizacji władzy.

Źródło nie podało, czy w tej liczbie mieszczą się np. działacze rad narodowych.
[Dodano: 2009-02-23 19:39:37]

www.kursmazury.com:

Myfunia :):

helios91:

Można wiedzieć, ile "zawdzięczamy" SLD?

W 2002 r. ponad 340 tys., ale mniejsza o liczby.
Najważniejsze, że U nas niemal cały system oparto na francuskim modelu administracji - jeszcze sprzed rewolucji francuskiej - i to jest największe zło.

Więc moze warto w tym systemie wprowadzic czas owej rewolucji? Najpierw aparatczyków nieco pogilotynuje, a potem pozjada dzieci…

No właśnie nie bardzo, bo rewolucja francuska zamiast zniszczyć biurokratyczny zamordyzm, jak pisze Alexis de Tocqueville, "dobudowała nowy gmach do już istniejącego".

...:::: www.naszemazury.eu - o Giżycku i słodko, i gorzko... ::::...

Przejdź do strony: Poprzednia [12, 3, 4 ... 8,