Przejdź do strony: Poprzednia [12, 3, 4, 5,

Święto Niepodległości i inne...

Autor Wiadomość
xyz69
Proud to be Polish !

109

2009-11-11 10:45:26

Witam. Ostatnia 'nagonka' telewizyjna na 11 listopada skłoniła mnie do takiej małej refleksji…
Wszystkie święta państwowe obchodzone w Polsce są traktowane jako żałoba… Dla przykładu upadek muru berlińskiego, był wielką 'fetą' ludzie się radowali… Dzień Niepodległości w USA… Fajerwerki, radość , euforia!
Jak wygląda u nas np 11 listopada? Smutne piosenki, które aż dołują i automatycznie zmuszają nas do przypomnienia nam przelanej krwi…Ponure obchody…
W porządku, ale przecież odzyskaliśmy niepodległość! Nie powinniśmy się cieszyć? Radować? Czy musimy się jak zwykle smucić bo to taka ' nasza mentalność '?
Czy naprawdę te święta i inne (np. uchwalenie konstytucji) muszą być obchodzone w takiej zaje**** dołujące atmosferze? Może i jest owa radość ale chyba jakaś metafizyczna, nie ukazywana 'na zewnątrz' Do tego usłyszeć można komentarze jak to było źle i jak jest teraz.… Nuta optymizmu jest znikoma
Może ktoś się przyczepi, że powinniśmy uczcić pamięć po ofiarach , oddać im hołd. OK! Tylko czy musi to trwać cały czas? Próbujemy się wzorować na państwach zachodnich we wszystkim, tylko nie w naszym podejściu czy mentalności. Nawet 'pseudo-patriotyzm' ludzi , którzy jeżdżąc na mecze, NISZCZĄ Polską flagę durnymi podpisami ' LEĆ ADAM ' ' JESTEŚMY Z WAMI'.…Przecież to jest absurd!
Stany zjednoczone też nie miały 'lekko'. Tam też przelała się krew wielu ludzi, też byli gnębieni, ale oni… jakoś potrafią się cieszyć z uzyskania niepodległości.
Jestem patriotą, ale uważam, że zbyt często żyjemy przeszłością, zamiast cieszyć się z tego co mamy teraz!
Jaka jest Wasza opinia na ten temat?

Jeżeli nieprzyjaciel otwiera drzwi, musisz w nie wbiec.
 
www.kursmazury.com

3,882

2009-11-11 10:56:06

Podzielam Twój pogląd. Przed IIWW takie rocznice były świętowane w doniosłej, ale też radosnej atmosferze. Takie "smutne" świętowanie zostało wprowadzone w czasach okupacji sowieckiej, a po 1989 roku trend się po prostu utrzymał. Było to wowczas i jest nadal celowe działanie, jedno z wielu, które mają w Polakach tłumić uczucie patriotyzmu, a to, z kolei ma prowadzić do łatwiejszego zrobienia z nas bezkształtnej masy konsumencko-roboczej.

 
karolla_alien Kobieta

4,140

2009-11-11 10:58:15

Fakt,Polska to kraj,gdzie z natury trzeba smęcić… Nie myśli sie o tym,co mamy teraz tylko o tym,co było kiedyś. Owszem,należy pamiętać o ludziach,którzy oddali zycie,byśmy dziś mogli żyć w Polsce,a nie u sąsiadów ale obchodzenie świąt narodowych w iście grobowej atmosferze chyba nie przypadłoby im [walczącym] do gustu tak,jak nam. Chwila refleksji musi być,bo to jednak tysiące ludzkich dusz..ale nie oznacza to,że ta chwila ma trwać przez cały rok...

Don't give up on your dreams.

Feel the panic!!
 
xyz69
Proud to be Polish !

109

2009-11-11 11:03:51

karolla_alien:

Owszem,należy pamiętać o ludziach,którzy oddali zycie,byśmy dziś mogli żyć w Polsce,a nie u sąsiadów ale obchodzenie świąt narodowych w iście grobowej atmosferze chyba nie przypadłoby im [walczącym] do gustu tak,jak nam. Chwila refleksji musi być,bo to jednak tysiące ludzkich dusz..ale nie oznacza to,że ta chwila ma trwać przez cały rok…

Pewnie, oddać hołd, szacunek, ale bez przesady… Każde święto traktowane jest jak pogrzeb… Czemu mamy cały czas płakać i smęcić? Przecież właśnie TAMCI ludzie, którzy walczyli o naszą wolność raczej nie chcieli sławy, jakiejś wielkiej pamięci. ONI CHCIELI WOLNEJ POLSKI (w to wierzę)
A nasz 'NARÓD' robi na odwrót. Pamięć o poległych ponad wszystko, radość z odzyskania niepodległości - znikoma.

Jeżeli nieprzyjaciel otwiera drzwi, musisz w nie wbiec.
 
Sprzedawca_Ryb

704

2009-11-11 11:39:50

xyz69:

Każde święto traktowane jest jak pogrzeb

Nie zgodzę się, są w Polsce święta obchodzone wesoło, np:
-Święto młodego wina,
-Świętego Patryka,
-Świętego Walentego,
-Heloween
-Święto pracy
Może nawet niedługo będziemy wesoło obchodzić dzień niepodległości 4 lipca.

"Biegle władam lewą nogą"
 
xyz69
Proud to be Polish !

109

2009-11-11 11:44:55

Sprzedawca_Ryb:

xyz69:

Każde święto traktowane jest jak pogrzeb

Nie zgodzę się, są w Polsce święta obchodzone wesoło, np:
-Święto młodego wina,
-Świętego Patryka,
-Świętego Walentego,
-Heloween
-Święto pracy
Może nawet niedługo będziemy wesoło obchodzić dzień niepodległości 4 lipca.

Miałem na myśli święta patriotyczne...

Jeżeli nieprzyjaciel otwiera drzwi, musisz w nie wbiec.
 
Giżyczczanin69

42

2009-11-11 11:47:23

problem obchodu święta uzyskania niepodległości rozwiązała "polska" stacja tv polsat, która oferuje nam film o uzyskaniu niepodległości przez usa, które tradycyjnie pokonują kosmitów.

 
Sprzedawca_Ryb

704

2009-11-11 11:48:55

Dzień niepodległości 4lipca może będzie wesoły :)
A wracając do 11.11 to żeby nie smęcić:
Trójmiasto od lat ma swój wyjątkowy, radosny sposób obchodzenia święta odzyskania niepodległości

"Biegle władam lewą nogą"
 
BiP
Użytkownik usunięty

2009-11-11 11:50:58

www.kursmazury.com :

Takie "smutne" świętowanie zostało wprowadzone w czasach okupacji sowieckiej

Ależ mądrości waść prawisz.
Po pierwsze to kiedy była ta okupacja sowiecka? A po drugie :
Oto nagranie z dnia 22.lipca czyli ówczesnego Narodowe Święto Odrodzenia Polski dziś zwanego Świętem Niepodległości i obchodzonego 11 listopada.
rel="nofollow"> /> Czy widzicie w tym filmie gdzieś żal lub smutek?
A podobnych filmów można w sieci znaleźć b.dużo!

 
xyz69
Proud to be Polish !

109

2009-11-11 12:12:19

Widziałeś w jaki sposób 'wpaja' się młodzieży szkolnej na akademiach święto niepodległości? Tylko wziąć nóż i się pochlastać…
Owszem, są sposoby na obchodzenie tego święta - rekonstrukcje etc… To nie zmienia faktu , że (według mnie) to wszystko jest zbyt 'sztywne' a 'radość' jeśli już jest przejawiana to w sposób znikomy…
Tak jak wspomniałem… Czy Tamci , którzy walczyli o naszą ojczyznę, walczyli o pamięć dla siebie , czy dla Polski?!
Dla Polski? To czemu czcimy Tamtych bardziej niż fakt święta?
Piłsudski powiedział :''Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości''
Wszystko ok… Tylko dlaczego my żyjemy przeszłością, zamiast żyć TU I TERAZ?

Jeżeli nieprzyjaciel otwiera drzwi, musisz w nie wbiec.
 
nonmaximus Mężczyzna
titleless

1,304

2009-11-11 12:32:09

www.kursmazury.com:

Takie "smutne" świętowanie zostało wprowadzone w czasach okupacji sowieckiej, a po 1989 roku trend się po prostu utrzymał.

A na dodatek wymyślili sobie odzyskiwać niepodległość w listopadzie… Pogoda jak pod zdechłym Azorkiem, aż się z domu nie chce wyłazić. Nie mogli odzyskać niepodległości w czerwcu, albo lipcu - jak Amerykanie, to by się przynajmniej przygrillowało :crazy:

 
vooda Wyróżniony

10,378

2009-11-11 12:44:04

BiP:

Oto nagranie z dnia 22.lipca czyli ówczesnego Narodowe Święto Odrodzenia Polski dziś zwanego Świętem Niepodległości i obchodzonego 11 listopada.
rel="nofollow"> /> Czy widzicie w tym filmie gdzieś żal lub smutek?
A podobnych filmów można w sieci znaleźć b.dużo!

Bo to było z gruntu jajcarskie święto - odrodzenie Polski Moskiewskiej :crazy:

Nigdy nie jest się samotnym, mając gumową kaczuszkę.
(Douglas Adams)
 
Brutalis Mężczyzna
UT fan

281

2009-11-11 12:45:50

Owszem, powinniśmy się cieszyć, ale nie można nikogo do tego nakłaniać. Ktoś chce sobie posłuchać pieśni patriotycznych- jego sprawa. Ktoś woli robić coś innego-również ma prawo. Zresztą jest to święto patriotyzmu, więc nie każdy musi je obchodzić. Także zgodnie z naszą kochaną demokracją-wolna wola :crazy:
Większym problemem jest celebrowanie porażek, to jest dopiero przygnębiające. Jak dla mnie to taki 15 lipca jest daleko ważniejszy, niż 1 września

Behemoth, Vader, Acid Drinkers, Metallica, Motorhead i dużo, dużo więcej
 
xyz69
Proud to be Polish !

109

2009-11-11 12:51:25

Bo zamiast pamiętać my rozpamiętujemy…
* Prawda… mnie też drażni celebrowanie porażek. Wszyscy rozpamiętujemy porażki w powstaniu styczniowym czy listopadowym lub kampanii wrześniowej. A co z powstaniami śląskimi? A co z 15 sierpnia?
Pewnie na pytanie jakie znasz ważniejsze bitwy oręża polskiego będą wymieniane te przegrane

Jeżeli nieprzyjaciel otwiera drzwi, musisz w nie wbiec.
 
Brutalis Mężczyzna
UT fan

281

2009-11-11 12:58:25

15 VII podałem jako przykład- nie będę wymieniał naszych zwycięskich bitew, bo jest ich naprawdę dość dużo, bo trzeba nam przyznać, że jesteśmy bitnym narodem. Choćby Kłuszyn, czy Kircholm są tego najlepszym przykładem

Behemoth, Vader, Acid Drinkers, Metallica, Motorhead i dużo, dużo więcej

Przejdź do strony: Poprzednia [12, 3, 4, 5,