Przejdź do strony: , 1 ... 17, 18, 19 [2021, 22, 23,

Śmieci - Rewolucja Śmieciowa - Przetarg widmo

Autor Wiadomość
Andrzejew

174

2014-12-20 12:47:21

Zbyszek_K:

Ciekawi mnie Państwa opinia, czy nie należałoby zmniejszyć znacząco opłatę za śmieci ludziom w podeszłym wieku, mieszkającym samotnie, o niskich świadczeniach socjalnych. Moim zdaniem "produkują" bardzo mało śmieci i może należałoby taką prośbę przedstawić do rozważenia decydentom?

Czy zgodnie z tą logiką jest Pan za tym, żeby starszym ludziom podnieść składkę zdrowotną skoro najczęściej korzystają z usług publicznej służby zdrowia? Jeśli nie, to takie propozycje to czysty populizm i niekonsekwencja we własnej wizji gospodarki.
A co do wystąpienia Pani Sarul - cóż, jak ona weźmie się za mazurski związek tak jak wzięła się za szpital, to związek zamiast przynosić zyski jak dzisiaj to zacznie się zadłużać i potem za 4 lata znowu Pani Sarul zacznie walczyć - tylko że tym razem z zadłużeniem, tak jak teraz szpitala  ;)
Może i ten związek idealny nie jest (o ile w ogóle jest potrzebny), ale zdaje się że to nie związek tylko mieszkańcy śmiecą i nie stosują się do zasad segregacji. Problem jest głównie chyba w blokach, gdzie 30 rodzin może i segreguje, ale znajdzie się 5 co ma to gdzieś i potem cierpią wszyscy. Ale winni temu nie są ani burmistrz, ani związek, ani zarządcy, ani te 30 rodzin, tylko te 5 konkretnych rodzin. Ot i cała tajemnica.

 
dany

464

2014-12-20 17:48:06

Andrzejew:

[quote="Zbyszek_K"]
Może i ten związek idealny nie jest (o ile w ogóle jest potrzebny), ale zdaje się że to nie związek tylko mieszkańcy śmiecą i nie stosują się do zasad segregacji.

Myślę że jesteś w błędzie. Dla mas jako mieszkańców nic sie nie zmieniło na lepsze. Jedyna zmiana to podwyżka o 100%. Segregacja to przysłowiowy śmiech na sali popatrz tu:http://ofg.pl/galeria/kosz/jest-duzo-drozej-ale-czy-lepiej-17910. Pojemniki nie oznaczone, śmieci nie odbierane na czas. Nawet jeśli posegreguję śmieci to i tak MUSZĘ je wrzucić do jednego kubła. Tak to miało wyglądać? Ale z Ratusza pewnie tego nie widać....

Prawda leży pośrodku - może dlatego wszystkim zawadza.
 
Andrzejew

174

2014-12-20 19:12:41

dany:

Andrzejew:

[quote="Zbyszek_K"]
Może i ten związek idealny nie jest (o ile w ogóle jest potrzebny), ale zdaje się że to nie związek tylko mieszkańcy śmiecą i nie stosują się do zasad segregacji.

Myślę że jesteś w błędzie. Dla mas jako mieszkańców nic sie nie zmieniło na lepsze. Jedyna zmiana to podwyżka o 100%. Segregacja to przysłowiowy śmiech na sali popatrz tu:http://ofg.pl/galeria/kosz/jest-duzo-drozej-ale-czy-lepiej-17910. Pojemniki nie oznaczone, śmieci nie odbierane na czas. Nawet jeśli posegreguję śmieci to i tak MUSZĘ je wrzucić do jednego kubła. Tak to miało wyglądać? Ale z Ratusza pewnie tego nie widać.…

Zaraz zaraz… Od początku.
Mi też nie podobają się podwyżki, ale są one związane z decyzjami rządowymi, a nie działalnością jakiegoś lokalnego związku. Opłaty za śmieci wzrosły w całym kraju. Owszem, są gminy gdzie te opłaty są mniejsze, są też takie gdzie są większe - ale to zależy od lokalnych cech i uwarunkowań, bo są gminy które mają do wysypiska bliżej, są takie co sortownie już miały wcześniej, są też takie które mają bardziej zwartą zabudowę, a nie tak jak u nas dużo wiejskiej. Z odpadami w Giżycku zawsze było słabo, a ustawa sprawiła że już pewne rzeczy nie mogły być tolerowane, stąd odczuwamy tak te podwyżki. Jednak już teraz widać, że początkowe wysokie koszty spadają, zaczynają się pierwsze obniżki itd. To że dla nas wyrzucanie śmieci jest taką samą czynnością jak kilka lat temu nie oznacza, że nic się nie zmieniło, bo zmieniło się o 180 stopni w procesie gospodarowania tymi śmieciami.
Co do segregowania - nie bardzo rozumiem z czym masz problem. Do jednego pojemnika wrzucasz odpady do odzysku, a do drugiego wrzucasz resztę. Domyślam się, że chciałbyś jeszcze większą segregację (na metal, szkło czy plastik), ale potem ktoś inny powiedziałby, że głupotą jest posiadanie 4-5 pojemników w domu i tak koło się zamyka. Nikomu tu nie dogodzimy.
Czy śmieci są odbierane na czas - tego nie wiem. Trzeba byłoby mieć harmonogram i sprawdzić, czy jest realizowany. W domkach jednorodzinnych chyba jest taki harmonogram, więc może ktoś z domku się wypowie i oceni czy śmiecie są wywożone na czas.
Ja jeszcze raz podkreślę - mi też się wiele rzeczy nie podoba, ale czystym populizmem jest obwinianie za to kogoś, kto nie jest autorem tych błędów. Mi np. bardzo nie podobają się kontenery na śmieci, są bardzo niepraktyczne i bardzo małe. Jednak te kontenery zakupiła chyba Koma, więc to do nich mógłbym mieć pretensje, a nie do związku.
Moim zdaniem większość problemów leży niestety po stronie mieszkańców, którym wisi ta cała segregacja i ekologia. Jestem na 100% pewny, że w domkach jednorodzinnych problem z odpadami jest dużo mniejszy niż w blokach. Dlaczego? Bo w domkach każdy dba o swoje, każdemu zależy itd. A w bloku ludzie czują się bezosobowo, robią co chcą i jak jest im wygodniej. I tu jest główny problem. Walka ze związkiem czy radą czy jakąkolwiek inną władzą nic nie da, bo to nie ta władza za te błędy odpowiada.

 
dany

464

2014-12-20 19:46:10

Prezentujesz typową dla większości postawę: płacić i nic w zamian nie wymagać i cieszyć się że nie jest tak żle bo przecież mogło by być gorzej.
To może inaczej: widzisz różnicę pomiędzy śmieciami i surowcami wtórnymi?
Za wywóz smieci chętni zapłacę ale za surowce wtórne już nie. To firma która je od nas odbiera powinna nam płacić bo to czysty interes.
Zauważyłeś że na terenie miasta nie ma juz praktycznie skupu surowców wtórnych poza skupem złomu?
Przypomnij sobie ile razy wprowadzano podwyżki na produkty w opakowaniach bo miano za te pieniądze zagosporadowywać te opakowania między innymi butelki, kartony itp.
Prawdziwą selekcję wyrzucanych przez nas śmieci przeprowadzają bezdomni grzebiący co dziennie w kubłach na śmieci. Teraz zgodnie z prawem są oni złodziejami bo KRADNĄ śmieci które nie są ich własnością. Powiem Ci tylko tyle że to co uzbieram - puszki, butelki oddaję właśnie im. Wiem że będą mieli z tego parę złotych i będą mogli kupić sobie bułkę na śniadanie.

Prawda leży pośrodku - może dlatego wszystkim zawadza.
 
spejson

70

2014-12-20 20:00:55

dany:

Powiem Ci tylko tyle że to co uzbieram - puszki, butelki oddaję właśnie im. Wiem że będą mieli z tego parę złotych i będą mogli kupić sobie bułkę na śniadanie.

I ewentualnie jakąś 'popitkę' na drugie śniadanie :p

 
dany

464

2014-12-20 20:16:17

spejson:

dany:

Powiem Ci tylko tyle że to co uzbieram - puszki, butelki oddaję właśnie im. Wiem że będą mieli z tego parę złotych i będą mogli kupić sobie bułkę na śniadanie.

I ewentualnie jakąś 'popitkę' na drugie śniadanie :p

Trochę upraszczasz, zadałeś sobie kiedyś trud by z nimi porozmawiać?
Nie zawsze są to przysłowiowi "menele" często są to ludzie na poziomie którym coś w życiu poszło nie tak i nie potrafili się podnieść lub odnależć w nowej rzeczywistości.
Spotkałem kiedyś bezdomnego byłego właściciela sieci aptek tak się złożyło że skończył na ulicy, myślisz że z wyboru? Nie oceniaj ludzi po wyglądzie ani po tym co robią bo się możesz pomylić

Prawda leży pośrodku - może dlatego wszystkim zawadza.
 
spejson

70

2014-12-20 20:57:21

Owszem, miałem styczność i 90% owych bezdomnych to zwykłe pijaki, którzy właśnie z tego powodu wylądowali na ulicy. Zdarzyło mi się parę razy też wysłuchać historii nie związanych z alkoholem przez które znaleźli się na ulicy. Dlatego gdy ktoś mnie prosi o jedzenie nigdy nie odmówię, ale tylko w formie takiej, że pójdę z owym człowiekiem do sklepu i mu je kupie, bo raz gdy dałem dla gościa jakieś tam pieniądze na rzekome jedzenie, jak gdyby nigdy nic kupił sobie jakiegoś taniego winiaczka i z wielką przyjemnością łykną sobie na moich oczach.

 
Andrzejew

174

2014-12-20 21:17:57

dany:

Prezentujesz typową dla większości postawę: płacić i nic w zamian nie wymagać i cieszyć się że nie jest tak żle bo przecież mogło by być gorzej.

Nieprawda.
Uważam, że to dobrze że się wymaga od ludzi i instytucji. Ale powinno się wymagać od tych, którzy za to odpowiadają, a nie od tych którzy się nam napatoczą pod rękę. Związek realizuje tylko i wyłącznie to co nakazały im inne instytucje państwowe i prawo. Po prostu krzyk na związek/burmistrza/radę miejską/zarząd nic nie da.
Jeżeli uważasz, że to wszystko to czysty interes z tym zbieraniem surowców to załóż własną firmę, wygraj przetarg w kilku miejscowościach i na tym zarabiaj. Skoro nie ma żadnego punktu skupu odpadów to znaczy że to nie taki super biznes jak uważasz. Masz oczywiście rację, że dość absurdalne jest to, że zbiórka takich odpadów to kradzież (samo w sobie brzmi to kuriozalnie), ale znowu - czy te zasady panują tylko w Giżycku? Czy to jest jakiś wymysł związku/burmistrza itp? Nie, to są zasady centralne i to do centralnych organów trzeba mieć pretensje. Nasze władze i związki realizują tylko to, co centrala (wybrana przez wyborców) zadecydowała. Nie robią niczego więcej, ani niczego mniej.
Nie chcę powiedzieć, że gospodarka odpadami w Giżycku mnie zadowala, bo myślę że z pewnością mogłoby być lepiej. Ale zarzuty swoje powinniśmy kierować do konkretnych instytucji, a nie do jednej, która jest tylko pośrednikiem w tym wszystkim. Jeśli twierdzimy, że zły jest system który powstał rok temu - to winny jest w tym momencie rząd. Jeśli twierdzimy, że ktoś nie trzyma się terminów wywozu to winny będzie odbiorca - w tym przypadku Koma itd. Jak słyszę, że zarzutem wobec związku jest to, że mają jakąś nadwyżkę i jej nie przejedli to jest to po prostu śmieszne.
To jest tak samo głupie jakby mieć zarzuty do elektrowni w Giżycku że prąd jest coraz droższy i że kiedyś był 2x tańszy a był takiej samej jakości jak ten dzisiejszy...

 
Stary OFG.PL
OFG.PL

591

2014-12-21 19:11:11

Andrzejew:

[…] że prąd jest coraz droższy i że kiedyś był 2x tańszy a był takiej samej jakości jak ten dzisiejszy…

No nie wiem, kiedyś miał 50Hz, dzisiaj ma 60Hz.
Kiedyś miał 220V, teraz ma 230V…
:)

 
jajcek2006_4 Mężczyzna
Jacek Łożyński

242

2014-12-21 19:45:29

OFG.PL:

Andrzejew:

[…] że prąd jest coraz droższy i że kiedyś był 2x tańszy a był takiej samej jakości jak ten dzisiejszy…

No nie wiem, kiedyś miał 50Hz, dzisiaj ma 60Hz.
Kiedyś miał 220V, teraz ma 230V…
:)

Jeśli chodzi o napięie przemienne w sieci niskiego napięcia to nadal parametr częstotliwości zawiera się w zakresie 50Hz +/- 1% przez 95% czasu.

Radny Powiatu Giżyckiego ☻ zapraszam na facebook ☻ kontakt: radny@lozynski.pl
 

Przejdź do strony: , 1 ... 17, 18, 19 [2021, 22, 23,